Management Events Studio ja Kauppalehti tuovat tapahtumat verkkoon

27.4.2009

Tapahtumapohjaisen markkinoinnin ratkaisuyritys Management Events Studio ja Suomen johtava talousmedia Kauppalehti tuovat markkinoille ratkaisun, joka yhdistää kasvokkaiset kohtaamiset digitaalisen median mahdollistamaan yhteisöllisyyteen aivan uudella tavalla. Keväästä 2009 alkaen Kauppalehti.fi -palvelun Keskustelu-osioissa voidaan laajentaa korkeatasoisia yritystapahtumia niiden fyysisen sijainnin ja keston ulkopuolelle. Uusi ratkaisukokonaisuus on rakennettu Studion ja Kauppalehden yhteistyönä, ja sen myynnistä vastaa yksinoikeudella Studio.

”Uusi yhteistyöavaus tuo osaltaan hyvin näkyviin sen, että sosiaalisella medialla ja verkon interaktiivisuudella on merkitystä myös yritysmarkkinoinnin kannalta. Odotamme innolla, mitä kasvokkaisten kohtaamisten ja digitaalisen median vahvuuksien yhteen punominen mahdollistaa”, kiteyttää johtaja Pekka Mattila Management Events Studio-ryhmästä.

”Yhteisöllisyys markkinoinnissa on tällä hetkellä polttava puheenaihe. Kauppalehden keskustelupalstalla vierailee viikossa yli 70 000 eri kävijää ja olemme pitkään pohtineet, kuinka hyödyntää tämä profiililtaan laadukas sosiaalinen yhteisö mainonnallisesti. Management Events Studion kanssa löysimme konseptin, jonka avulla voimme tarjota mainostajille täysin uudenlaisen innovatiivisen ratkaisun, joka tukee hienosti tapahtumien elinkaaren pidentämistä ja avaa laajemmalle joukolle mahdollisuuden osallistua asiantuntijakeskusteluihin virtuaalisesti”, luonnehtii kehityspäällikkö Anu Vuokko Kauppalehdestä.

Lisätiedot:

Management Events Studio -ryhmä

Johtaja Pekka Mattila
Puh. 040 738 7221
Sähköposti pekka.mattila@managementevents.com
www.managementeventsstudio.com

Kauppalehti

Kehityspäällikkö Anu Vuokko
Puh. 040 734 8302
Sähköposti anu.vuokko@kauppalehti.fi
www.kauppalehti.fi

 

Management Events Studio suunnittelee ja toteuttaa toimeksiannosta tapahtumia vaativia B2B-kohderyhmiä tavoitteleville yrityksille ja yhteisöille. Yritys auttaa asiakkaitaan saavuttamaan markkinointiviestinnän ja myynnin tavoitteet luovilla ja tehokkailla tapahtumaratkaisuilla. Yritys on yhtiöitetty vuonna 2007 ja sen toiminta alkoi Management Eventsin asiakastilaisuus-yksikkönä emoyhtiön toiminnan alkuvuosina. Management Events Studio on kasvuyritys, joka toimii Suomessa ja on laajentamassa konseptiaan Ruotsiin, Tanskaan ja Hollantiin vuosien 2008–2009 aikana. Suomen yhtiön liikevaihdoksi ennustetaan 2,5 miljoonaa euroa vuodelle 2008. Tiiviisti emokonsernin kanssa yhteistyössä toimivan Management Events Studion henkilöstö on ollut mukana valitsemassa Management Eventsiä Suomen Parhaaksi Työpaikaksi vuosina 2006, 2007 ja 2008.

Management Events on kutsuvierastapahtumien innovatiivinen pioneeri. Uniikki palvelukonsepti tarjoaa kumppaneille suoria myyntikontakteja, ajankohtaista tutkimustietoa toimialojen kehityshankkeista sekä korkeatasoista ohjelmaa ja elämyksiä tapahtuman kutsuvieraille. Yli 150 tilaisuutta vuodessa järjestävä yritys toimii Euroopassa: Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa, Itävallassa, Hollanissa ja Saksassa. Management Events on kasvuyritys, jonka liikevaihto vuonna 2007 oli noin 15 miljoonaa euroa ja tavoittelee 20 miljoonaa euroa vuonna 2009.

Yritys on palkittu muun muassa Scandinavian Meeting Planner of the Year 2006 - palkinnolla, yhtenä Suomen Parhaista Työpaikoista vuosina 2006, 2007 ja 2008 sekä yhtenä Euroopan sadasta Parhaasta Työpaikasta vuonna 2007. Yrityksen perustaja Olli Muurainen valittiin Young Entrepreneur of the Year:ksi vuonna 2004.